Zsíros bőr?
Előző alkalommal arról írtam nektek milyen a normál bőr. Létezik-e egyáltalán?
Most megpróbálom érthetőbbé tenni a köznyelvben zsíros bőrként emlegetett bőrtípusokat.
Ezek azok a bizonyos szeborreás bőrök. Mivel itt is óriási mennyiségű az információ, ezért most is azt mondom, hogy egyéni diagnosztika alapján kell meghatározni a te bőrtípusodat és minden esetben az adott állapotot kezelni minden bőr esetén.
Itt és most, csak a legfontosabb, alap információkat fogod olvasni.
Ahogy előzőleg is szó esett róla, ennél a bőrtípus meghatározásnál is figyelembe kell venni a szem, száj, nyak, dekoltázs és a kezek bőrének állapotát is. Sok esetben ezek árulkodnak a vendég valódi koráról, életviteléről.
Szeborreás bőrből kétfélét különböztetünk meg:
- Olajos szeborreát ( Seborrhoea oleosa ) felszíni vízhiánnyal, és
- Korpás szeborreát ( Seborrhoea sicca ) felszíni vízhiánnyal .
Jól látjátok, mindkét típus kísérője a felszíni vízhiány. És ezzel meg is válaszolom a rengetegszer elhangzó kérdést, miszerint, hogy lehet egyszerre zsíros és száraz a bőröm?
Mert a 2 tünetet más okozza. A zsírosságát a termelődő faggyú mennyisége és minősége, azaz összetétele, míg a szárazságát a kísérő vízhiány okozza. Ezért van az, hogy attól hogy krémezed továbbra is húzódni fog, ha a krémed nem egy könnyű, vizes bázisú krém. Erre szoktam szemléltetésként azt mondani, hogy ha le akarod törölni az asztalt és száraz a szivacsod, azt sem olajba, hanem vízbe mártod, hogy nedves legyen. 😊
A szeborreás bőrök általános jellemzői:
– mosakodás után nem húzódik, kivétel a korpás seborrhoea, ebben az esetben elmondható, hogy húzódik a bőr, mert a bőrfelszínen a zsíros fázis nem áll helyre kb. fél óráig.
– gyorsan újra fényessé, csúszóssá válik. Főleg nyáron.
De ez a tünet nagyban befolyásolható táplálkozással. Ronthat a helyzeten a zsíros ételek fogyasztása, a chips, csoki, túlzásba vitt olajos magvak de akár a tej is. Bizonyos kozmetikumok, mint például a nem a bőrtípusnak megfelelő olajakat, zsíranyagokat tartalmazó krémek, a magas paraffin tartalmú kozmetikumok, úgynevezett komedogén anyagok ronthatnak a bőrállapoton, apró vagy nagyobb gennyes gyulladások jelenhetnek meg a bőrön,
A fogamzásgátlók abbahagyásakor a hormon rendszer reakciója miatt a tünetek felerősödhetnek, pl: pattanások jelennek meg. Ugyanez a hormonváltozás okoz tüneteket serdülő, pubertás, és tinédzserkorban (10-18 év), az androgén hormonok többlete miatt.
Stresszes időszakban szintén romlik a bőr állapota. ( erre már kitértem a hormonok okozta bőrelváltozásos blogomban ) .
Egyéb befolyásoló tényező lehet a helytelen tisztálkodás, az arcmaszk ( pl. covid idején viselt ) , a vízelvonó, szárító kozmetikumok helytelen használata, a friss levegő és a napfény hiánya.
Miben hasonlít és miben különbözik a két szeborrea?
Faggyútermelődés: mindkét típusnál fokozott. Több faggyú termelődik. A faggyú összetétele határozza meg, hogy olajos ( a faggyú olajsav tartalma magas ) vagy korpás ( a koleszterin észter tartalma magas ) .
Ezek miatt az olajos szeborreás bőr, zsíros, olajos tapintású, a korpás szeborrea érdes, enyhén , korpázóan hámlik.
Nyomkodáskor az olajos szeborrrea könnyen, míg a korpás nehezebben tisztítható.
Színük: sápadt, fakó, ha a fedő réteg miatt nem kap elég oxigént, ezért a keringése sem megfelelő. Ha a gyulladásos folyamatok már jelen vannak, akkor akár üde, de pirosas is lehet. Az orrhajlatokban és az állon kortól függetlenül hajszálér tágulatok jelenhetnek meg.
Pórusok: az olajosnál többnyire nyitottak, nyomkodáskor könnyen ürülnek. A korpásé többnyire zártak, nehezen tisztíthatók. Megfelelő szaktudás nélkül a bőrfelszín könnyen sérül, sebessé válik.
A nyitott pórusokban keletkezik a fekete fejű comedó ( fekete miteszer ) , míg a zárt pórusokban fehér fejű comedok képződnek. Ezek sokszor csak tapintással vagy a bőr széthúzáskor észlelhetők.
A bőrben lejátszódó gyulladásos folyamatok az ilyen bőröket gyakran érzékennyé teszik, ezért nehezen viselik az időjárás változásait, a szélsőségesebb ételeket ( Pl. csípős). Égő, viszkető érésre panaszkodhatnak.
Rugalmasságuk: megfelelő. Ha kicsit kihúzzuk a bőrt a helyéről, akkor könnyen, gyorsan visszaugrik.
Pigmentációjuk: lehet egyenletes és nem egyenletes is, attól függően, hogy az egyénre jellemző, termelt melanociták száma és eloszlása milyen a bőrben.
Tisztítás után fokozottan figyeljünk a fényvédelemre, mert az otthon nyomkodott miteszerek, pattanások helyei fényérzékenyek, így foltosodással gyógyulhatnak!
A szeborreás bőrök kezelésének célja: a zsíros szarusejtek eltávolítása, a bőrlégzés optimalizálása, a comedok ( miteszerek ) eltávolítása, a faggyúmirigyek működésének helyreállítása, a bőrfelszín hidratációjának fokozása, a gyulalldásos folyamatok csökkentése, a bőrfelszíni hidrofil-lipid ( a bőr védő rétege ) helyreállítása. kórokozók elleni védelem, fényvédelem.
Várlak szeretettel soroksári kozmetikámba,
Andi
🔗Időpontfoglalásért kattints ide!
Képek: Canva