Mindenféle médiumból hallhatjuk, olvashatjuk, hogy mennyire károsak a hormon kezelt élelmiszerek. Már a csapvízben is régóta kimutathatók a női hormonok.
Ezek sajnos károsan befolyásolják egész életünket. Egyre több a pajzsmirigy beteg, egyre több a meddő nő és férfi, mert bizony, ez a probléma nem csak a nők problémája!
Testünk működését az idegrendszer és a hormonrendszer szabályozza. Amikor a két rendszer egyensúlya felborul, akkor a testi tünetek mellett bőrproblémák is jelentkezhetnek. Sőt, sok esetben ezek a bőrproblémák az első figyelmeztető jelzések.
Mik utalhatnak a bőrön hormonális problémára?
Miteszerek, gyulladt pattanások vagyis comedok, aknek. Az akne bármikor megjelenhet kortól és nemtől függetlenül. A kozmetikus sokszor csak a tüneteken tud javítani, az okok kiderítése és kezelése orvosi vagy alternatív gyógyászat pl. természetgyógyászi kompetencia.
Általában kamaszkorban jelennek meg először, hiszen a hormonális rendszer ekkor változik először nagyobb mértékben. Ilyenkor fiúknál és lányoknál egyaránt az androgén (férfi) hormonok kerülnek túlsúlyba, a faggyúmirigyek intenzívebben kezdenek dolgozni. Lányoknál megjelenik a menstruáció, ami a ciklus alatt folyamatosan változó hormontermelés miatt akár hormonális aknékat is okozhat. Ezek többsége a vérzés befejeződésével elmúlik. A rendszertelen menstruáció bármely életszakaszban okozhat bőrtüneteket, ezért ez szokott az első figyelmeztető jel lenni arra, hogy valami nem stimmel a hormontermelődéssel.

A „régi iskola” orvosai rutinból írnak fogamzásgátlót vagy szteroidos gyulladásgátló gyógyszert erre a problémára. Ez azonban nem megoldás, csak a kellemetlen tüneteket tűnteti el.
A másik jelentős hormonális változás a várandósság. Ilyenkor általában a bőr szebbé válik, de a sokéves tapasztalatom azt mondja, hogy sokkal rosszabb állapotba is kerülhet. Ezt a kismama saját hormon változása is okozhatja vagy akkor is tapasztaltam már, ha a kismama fiú babát vár és az ő kialakuló hormonális rendszeréből is kerül hormon a mama vérébe. Ezek a problémák a szülés és szoptatás elmúltával többnyire rendeződnek.
Mesterséges megtermékenyítés során a kívülről bejuttatott nagy mennyiségű hormon sokkolhatja a szervezetet, melyre a válasz akne formájában jelenhet meg.
Ugyanilyen aknekat produkálhat a szervezet a PCOS ( policisztás ovárium szindróma ), az inzulinrezisztencia, a magas éhgyomri vércukor is és bizonyos étel intolerancia is. Ezeknél a veszélyt jelző táblán nem csak aknek szerepelhetnek, hanem elvékonyodott haj, piros viszkető foltok, vagy a fejtető kopaszodása és a hasi zsírréteg növekedése is.
Az utolsó időszak amelyben számíthatunk gyulladt pattanásokra, a változókor, ami egyre gyakrabban már a 40-es években elkezdődhet. Az utolsó vérzés bekövetkezte után úgy, mint pubertás korban ( bár más a háttér folyamat ) az androgén hormonok kerülnek túlsúlyba, emiatt az arcon lévő lanugó ( piheszőr ) szálak megerősödhetnek és besötétedhetnek, így az arcon bárhol megjelenhetnek az aknék. Ebben az időszakban megnő a szervezet által termelt stresszhormon, a kortizol, ami intenzív faggyúmirigy működésre készteti a testet, ez szintén okozhat aknét.
Az emésztőrendszerben található receptorok szintén reagálnak a hormonokra. Ha a hormon szint eltolódik, emésztési zavarok jelentkeznek. Ezek is akne formájában mutatkozhatnak meg az állon, a száj körül. Ilyenkor a tünetek kiegészülhetnek puffadással, gyomorfájással, hányingerrel, hasmenéssel is.
Bizonyos betegségek, mint pl. a cukorbetegség, nagyfokú dehidratáltságot eredményezhet, ami a bőrt vízhiányossá, szárazzá teszi. Ilyenkos sokszor a bőr pikkelyesen hámlik, olyan lesz, mint a krokodil bőr.
A folyamatos hámlás, a bőr viszketése, húzódása a pajzsmirigy alul működés egyik legjellemzőbb tünete. Emellé csatlakozhat további tünetként az azonos kalória bevitel melletti hízékonyság, fáradékonyság, a motiválatlanság, a hajhullás és az elégtelen keringés miatti hideg végtagok.
A menopauzára szintén jellemző a száraz, dehidratált bőr, de ennek hátterében a csökkenő ösztrogén- és progeszteronszint miatt, a bőr romló vízmegkötő képesség csökkenése áll.
A hormonális változások befolyásolják a vérnyomást, ezzel a keringési folyamatokat. Ennek látható tüneteként jelennek meg az arcon először a bőrpír, majd a piros vagy lilás hajszálerek tágulatai. A fokozott stresszhormon termelődés nem csak fokozott faggyútermelést, de fokozott verejtékezést is okozhat.
A menopauza idején jelentkező hőhullámok okozta verejtékezés főleg az arcon (homlok, bajuszvonal), a tarkón, a mellek között és éjszaka akár az egész testen jelentkezhet. A sokszori bőrnedvesség felpuhítja a bőrt, ami kipirul, érzékennyé válik, nehezen vagy egyáltalán nem tűri a régen jól bevált nehezebb testápolókat. A megnövekedett stresszhormon mennyisége alvásproblémákkal is járhat, melyek sápadttá, fakóvá, élettelenné teszik a bőrt. A szem alatt, körül duzzanat ( ödéma ) és fekete karikák alakulnak ki.
Bőrkinövések
PCOS, inzulinrezisztencia (IR) és cukorbetegség esetén gyakoriak a jóindulatú bőrkinövések. Egyes vélemények szerint, ilyenkor a bőr megváltozó rugalmassága és a két összeérő bőrréteg közötti állandó súrlódás okozta irritáció elősegíti a bőrkinövések megjelenését.
Kozmetikusként
a tünetek kezelése a feladatom. Az okot megtalálni, és kezelni, orvos és/vagy a természetgyógyász feladata. Sok esetben az oki terápia hatására csökkennek a bőrtünetek is.
Ha egy komplex tünetegyüttesről van szó, érdemes a vezető ( legsúlyosabb vagy legrégebb óta fennálló ) tünettel kezdenünk, és ahogy javul a bőr állapota, a többi tünet lehet el is tűnik. A problémától függően fontos az elhalt hámsejtek eltávolítása, a gyulladáscsökkentés, a nyugtatás, a hidratálás.

Azt is tudomásul kell venni, hogy ahogy egy súlyosabb probléma kialakulásához is idő kellett, a gyógyulás sem fog varázsütésre megtörténni, de megfelelő hatóanyagokkal, kezelési módszerekkel, türelemmel és a vendég
együttműködésével ( otthoni ápolás, esetleg életmód változtatás ) elérhetőek a kívánt eredmények.
A holisztikus kezelés során elengedhetetlen a lélek figyelembevétele, mert manapság egyre többször fordul elő, hogy a kiváltó okok keresése során az orvosi vizsgálatok nem vezetnek eredményre. Ilyenkor a lelki okokat kell kutatni és ismételten egyensúlyba hozni a test, lélek és szellem hármasát.
Várlak szeretettel soroksári kozmetikámba,
Andi
🔗Időpontfoglalásért kattints ide!
Borító kép: Canva
Ha tetszett, kérlek oszd meg!
Megosztás Facebookon